مصاحبه با علی حسنلو مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد:
نگاه منطقه آزاد ارس به جشنواره ملی عکس، نیازمحور و کاربردی است

حسنلو مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نگاه منطقه آزاد ارس به جشنواره هایی همانند جشنواره ملی عکس را نیازمحور و کاربردی عنوان کرد.

علی حسنلو گفت: منطقه آزاد ارس در زمینه برگزاری رویدادها به یک روش مثبت، کاربردی و نیازمحور رسیده است و بایو این مسیر هدفمند را هر ساله به صورت جدی دنبال کند.

وی تصریح کرد: آفت برگزاری رویداد در کشور ما نگاه مناسبتی، بدون مطالعه و سلیقه ای است برای همین عمر و دوام آنها زیاد نیست. رویدادهایی که در منطقه آزاد ارس تعریف شده، سلیقه ای و یا بر اساس خوشآیند یک مدیر یا یک عده نیست و خوشبختانه شاهد این هستیم که این رویدادها به صورت منطقی و نیازمحور طرح ریزی می شوند.
حسنلو با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره عکس یکی از نیازهای منطقه آزاد ارس بود، خاطرنشان کرد: ارس صنعتی ترین منطقه آزاد کشور نام گرفته و از طرفی می دانیم عکاسی صنعتی یکی از پرطرفدارترین شاخه های عکاسی است. این بخش در کنار عکاسی طبیعت می تواند جزو بخش های ثابت جشنواره بماند و با حفظ استانداردهای هنری و تخصصی، یاری گر سازمان منطقه آزاد در مسیر اهداف اقتصادیش باشد.

وی تاکید کرد: از طرفی در منطقه آزاد ارس، هنرمند فعال در زمینه هنر عکاسی به میزان قابل قبولی حضور دارد و این یعنی یک ظرفیت و عقبه خوب برای جشنواره.
حسنلو افزود: اینکه جشنواره عکس ارس به کمک بازوی اجرایی انجمن عکس ارس برگزار می شود، نشان دهنده این ظرفیت است چون هر چه دولت در اجرا حضور کمتری داشته باشد به بهره وری و کارآمدی بیشتری خواهیم رسید. بدون شک با برگزاری چنین رویدادهایی همراه با آموزش و تربیت نیرو، این ظرفیت ماندگار خواهد شد.
مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنا به ماموریت مناطق آزاد، سیاست دبیرخانه شورایعالی نگاه توسعه ای و اقتصادی به هنر است و این نوع جشنواره ها باید با نگاه توسعه ای برنامه ریزی شوند که بعد از چند دوره به استقلال مالی برسند.

حسنلو افزود: جشنواره عکس ارس در بلند مدت می تواند برای این منطقه سودآوری داشته باشد و به خصوص برگزاری رویدادی که شاهد حضور چند روزه هنرمندان در آن منطقه خواهیم بود، در راستای این سیاست ها خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری رویدادهایی هایی که باعث حضور هنرمندان تراز اول و یا تولیدات هنری شاخص در یک منطقه می شود، مورد تاکید مورد تاکید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد است و ارس با جشنواره عکس مقدمات این کار را فراهم کرده است.
حسنلو با تاکید بر برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره عکس ارس به صورت بین المللی، گفت: دبیرخانه جشنواره عکس ارس از هم اکنون می تواند با انجام مطالعات و بررسی های اولیه، به بین المللی شدن جشنواره فکر کند که اگر مقدمات این امر فراهم شد بازه فراخوان هنرمندان در سطح بین المللی باشد.

وی ادامه داد: حتی این کار می تواند با کشورهایی آغاز شود که ارس مبادلات اقتصادی و فرهنگی با آنها دارد و یا برنامه ایجاد همکاری و مبادلات با آنها را پیش بینی کرده است. زیرا ما اگر می خواهیم کالایمان را به کشوری صادر قبل از آن باید فرهنگمان را به آنجا صادر کرده باشیم.

0 0 رای ها
امتیاز دهید!
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای عضویت در انجمن فیلم و عکس ارس اینجا کلیک کنید.