اصول و نکات عکاسی پرتره بی هوا ( کاندید )

عکاسی پرتره کاندید (candid portrait photography) چیست؟

پرتره های کاندید یا بی هوا تصاویری هستند که وقتی سوژه از کار عکاس آگاه نیست، گرفته می شوند.  یکی از  روش های مورد علاقه عکاسان برای پیدا کردن سوژه پرتره های کاندید، چگونگی عکاسی کاندید بدون ترساندن سوژه و نحوه پرورش مهارت هایشان در ادامه مطلب توضیح داده می شود.

توجه داشته باشید که برای گرفتن پرتره های کاندید لازم نیست کاملا نامرئی باشید. تا زمانی که سوژه متوجه نشود که دارید از او عکس می گیرید، می توانید تصاویر کاندید عالی خلق کنید.

اغلب عکاسان خیابانی را می بینید که در حال ثبت پرتره های کاندید کلوزآپ از رهگذران هستند، اما

این سبک برای بسیاری از ژانرهای دیگر نیز کاربرد دارد، از جمله :

1- عکاسی از مراسم عروسی به سبک مستند

2- عکاسی لایف استایل

در واقع حتی عکاسان استودیویی حرفه ای نیز می توانند وقتی سوژه در بین ژست ها در حال استراحت است، تصاویر کاندید ثبت کنند.

با این حال، شایان ذکر است که پرتره های کاندید را می توان با کسب اجازه ; شما می توانید با سوژه خود صحبت کنید، به آنها بگویید که می خواهید از آنها عکس بگیرید، سپس منتظر بمانید تا آرام شوند و احساس راحتی کنند. آن وقت است که یک عکس کاندید عالی خواهید گرفت!

**** چند نکته ساده و کاربردی در عکاسی کاندید ****

1-به دنبال حالاتی باشید که شخصیت را ثبت میکند :

اگر می خواهید تصاویر کاندید زیبا ثبت کنید، نباید فقط دوربین خود را بر روی مُد عکاسی پیاپی (burst mode) تنظیم کنید و عکس بگیرید. در عوض، سوژه بالقوه خود را تماشا کنید. و منتظر یک حالت معنادار بمانید – حالتی که واقعا نماینده شخصیت او باشد.

به عنوان مثال، اگر امیدوارید که یک عکس کاندید زیبا از یک مدل فشن بگیرید، می توانید مشغول یک عکاسی معمولی شوید. از او بخواهید که به طور معمولی ژست بگیرد، تا در حین عکاسی شما حالات استاندارد خود را نشان دهد.

اما پس از آن، زمانی که دارید استراحت کوتاهی بین عکاسی ها می کنید، حواستان به او باشد. منتظر لحظاتی باشید که مدل شما آرام و راحت است. و از خودتان بپرسید: زمانی که دوربین به سمت او نیست چطور رفتار می کند؟ وقتی با او صحبت می کنید چگونه پاسخ می دهد؟ متوجه چه حالاتی می شوید؟ چه حرکات ناخودآگاهی انجام می دهد؟ همان را ثبت کنید.

2- از برخوردهای تصادفی نهایت استفاده رو ببرید.

مثال همین چند کودک در حال و هوای خودشان پشت ماشین جمع شده اند می تواند گزینه خوب و جالبی برای عکاسی کاندید باشن

هنگام دیدن همچین صحنه هایی باید ارتباط گرفت و منتظر یک لحظه برای ثبت عکس جالب ماند. همانطور که مشخص است عکاس ارتباطی با پدر گرفته و اجازه برا عکاسی داده شده.

این عکس شاید بی هوا نیست و همه حواسش به دوربین هست اما سوژه ها در حالت طبیعی خودشان هستند و ژست خاصی گفته نشده. پس عکاسی کاندید هم محسوب می شود.

3- از دوربین و لنز کوچکی استفاده کنید

از لحاظ تکنیکی، شما می توانید عکاسی پرتره را با هر تجهیزاتی، از یک دوربین بزرگ و سنگین فرمت متوسط گرفته تا یک گوشی هوشمند کوچک، انجام دهید.

اما توصیه  طبق تجربه زیاد، این است که چیدمان خود را تا حد امکان کوچک نگه دارید.

هرچه دوربین و لنز شما بزرگتر باشد، به عنوان یک عکاس بیشتر جلب توجه خواهید کرد. اگر بخواهید یک مراسم عروسی را ثبت کنید، سوژه های شما قبل از این که فرصتی برای عکاسی پیدا کنید، متوجه شما خواهند شد. اگر بخواهید در خیابان عکاسی پرتره انجام دهید، مردم شما را می بینند که از یک مایل دورتر دارید می آیید و از شما روی برمی گردانند.

تجهیزات بزرگ ترسناک هستند. هر چقد کوچک کوچکتر ( دوربین دون اینه و لنز کوچک ) یا موبایل , سوژه احساس ارامش و راحتی بیشتری میکند.

حتی اگر ترکیبی از عکاسی ژست دهی شده و کاندید را انجام می دهید، یک دوربین کوچکتر به طور کلی باعث می شود سوژه راحت تر باشد، که به معنی فرصت های بیشتر برای ثبت عکس های کاندید فوق العاده خواهد بود!

 

4- اول اجازه بگیرید بعد دلیل کارتان را توضیح دهید :

اگر به تازگی عکاسی پرتره کاندید را شروع کرده اید، ممکن است برای عکاسی از اشخاصی که نمی شناسید – مانند بازیگران خیابانی، افرادی که در حال غذا خوردن هستند، و حتی رهگذران، احساس راحتی نکنید.

توصیه این است که اجازه بگیرید، و وقتی این کار را انجام می دهید، به طور واضح یک دلیل موجه بیاورید.

اول از همه، ارائه دلیل به افراد باعث می شود که با احتمال بیشتری آن را بپذیرند. اگر توضیح دهید که چرا می خواهید از آنها عکس بگیرید، حتی اگر دلیل شما بی اهمیت باشد، مانند یک فرد تعقیب کننده مزاحم به نظر نمی رسید.

به علاوه، اگر دلیلی در ذهن داشته باشید، اجازه گرفتن بسیار آسان تر می شود. شما احساس می کنید که کارتان توجیه دارد، و بنابراین کمتر احساس دست و پا چلفتی بودن و خجالت خواهید کرد.

مثال عکس پایینی بعد توضیحات و اجازه گرفته شده است.

5- از دوستان خود حین کارهای جالب عکس بگیرید

دوستان – و حتی خانواده – سوژه هایی عالی برای عکاسی کاندید هستند. آنها شما را می شناسند، و بنابراین احتمالا در حضور شما راحت و آرام هستند. به علاوه، می توانید یک جلسه پرتره سرگرم کننده داشته باشید که ترکیبی از عکاسی کاندید و معاشرت اجتماعی است!

ولی باید حواستان جمع باشد، و زمانی که سوژه به دوربین توجه نمی کند و گارد خود را پایین می آورد، فورا عکس بگیرید. صحبت کردن با دیگران و گرفتن عکس های کاندید به طور همزمان ممکن است سخت باشد، اما اگر تمرکز کنید می توانید این کار را انجام دهید!

یک توصیه: وقتی به سوژه خود در مورد علاقه تان به عکاسی پرتره کاندید می گویید، یک موضوع واضح مشخص کنید. اگر سوژه شما دوچرخه سواری را دوست دارد، از او بخواهید که دوچرخه اش را بیاورد، و برای ثبت چند عکس پرتره کاندید از یک دوچرخه سوار در حال حرکت آماده شوید. و اگر سوژه شما دوست دارد موسیقی بنوازد، از او بخواهید یک گیتار بیاورد، و در حالی که چند آکورد را می نوازد از او عکس بگیرید

 

 

از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

معاونت فرهنگی ،اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند: کارگاه آموزش مقدماتی...
معاونت فرهنگی،اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند: دوره آموزشی ساخت فیلم...
معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند. کارگاه آموزش عکاسی...
مسعود سلامی از مدیران فیلم‌برداری صاحب‌نام سینمای ایران، مدیریت فیلم‌برداری بیش از صد فیلم کوتاه را در کنار فیلم‌برداری آثار...
  پس از فیلم «از نفس افتاده»، موج جدیدی که سینمای جهان از برزیل تا چکسلواکی و ژاپن را فرا...
مجید گرجیان از مدیران فیلم‌برداری شناخته شده سینمای ایران است که مدیریت فیلمبرداری بیش از ۵۰ فیلم کوتاه را به...
معاونت فرهنگی ،اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند: کارگاه آموزش مقدماتی...
معاونت فرهنگی،اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند: دوره آموزشی ساخت فیلم...
معاونت فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند: مسابقه عکاسی...
معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس با همکاری انجمن فیلم و عکس ارس برگزار میکند. کارگاه آموزش عکاسی...
انجمن فیلم و عکس ارس برگزار مینماید: تور عکاسی از مناظر جنگلی روستای اولی   زمان : جمعه 27 آبان...
مسعود سلامی از مدیران فیلم‌برداری صاحب‌نام سینمای ایران، مدیریت فیلم‌برداری بیش از صد فیلم کوتاه را در کنار فیلم‌برداری آثار...
0 0 رای ها
امتیاز دهید!
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای عضویت در انجمن فیلم و عکس ارس اینجا کلیک کنید.